DİLLER OKULU

Diller Okulu 2017-06-28T21:29:04+00:00
Loading...


DİLLER OKULU

İbn Haldun Üniversitesi uluslararası bir sosyal bilimler araştırma üniversitesidir. Bünyesinde 5 fakülte ve Diller Okulu bulunmaktadır. Diller Okulu öğrencilerine İngilizce, Arapça ve Türkçe öğretmekte ve dil eğitimini 21. yüzyılın tüm teknolojik ve pedagojik imkânlarını kullanarak yapmaktadır.

Türkiye’de temel dil becerileri kazanan başarılı öğrenciler, İngilizce eğitimlerinden sonra İngiltere, Amerika ya da Malezya’da; Arapça eğitimlerinden sonra ise Ürdün, Katar ya da Dubai’de bölümlerinden bazı giriş derslerini yaz dönemi boyunca alacaklardır.

Sadece İbn Haldun Üniversitesi’nin uyguladığı bu eğitim programı sayesinde öğrenciler lisans eğitimlerine yurt dışında adım atarlar. Yurt dışında yaz dönemini geçirerek lisans öğrenimine adım atan öğrencilerimiz, İbn Haldun Üniversitesi’nin % 35 uluslararası öğrenci kontenjanı sayesinde kendilerini öğrendikleri dili konuşabilecekleri bir kampüs ortamında bulurlar.

İbn Haldun Diller Okulu, dünya medeniyetlerinin birikimlerine kapı aralayacak Japonca, Çince, Farsça ve Malayca gibi Doğu dilleri ile Almanca, Fransızca ve İspanyolca gibi Batı dillerinin öğretimini de vermektedir.

İngilizce Eğitim Programı

  • İngilizce öğrenmek amaç değil araç olarak görülmektedir. Bu sebeple içerik odaklı müfredat ile iletişimsel yaklaşım uygulanmaktadır.
  • Öğretimde en yüksek performansı elde etmek için sınıflar 10’ar kişiliktir.
  • İngilizce eğitmenlerimizin çoğu native (ana dili İngilizce) olup Amerika Birleşik Devleti, Birleşik Krallık ya da Avustralya gibi ülkelerden gelmektedir. Diğer eğitmenlerimiz ise farklı ülkelerden olup İngilizceyi ana dilleri gibi (native-like) kullanabilmektedir.
  • Eğitmenlerimiz, alanlarında yüksek lisans derecesine sahiptirler. Buna ilaveten, uluslararası geçerliliği olan İngilizce öğretmenliği sertifikaları Cambridge CELTA veya DELTA sahibidirler.
  • İbn Haldun’da her öğrenci bireysel bazda değerlendirilir ve her öğrenci için yabacı dil danışmanları tarafından çoklu zekâ yaklaşımına uygun olarak özel dil öğrenme programı oluşturulur.
Yrd. Doç. Dr. İbrahim Vehbi BAYSAN
Yrd. Doç. Dr. İbrahim Vehbi BAYSAN
Hakkında
Koordinatör Muhammet Furkan ALPAT
Koordinatör Muhammet Furkan ALPAT
Hakkında
Okutman Haktan TURSUN
Okutman Haktan TURSUN
Hakkında
Okutman Meltem ÖZ
Okutman Meltem ÖZ
Hakkında
Okutman İpek MENEKŞE
Okutman İpek MENEKŞE
Hakkında

Hukuk ya da tüze birey, toplum ve devletin hareketlerini, birbirleriyle olan ilişkilerini; yetkili organlar tarafından usulüne uygun olarak çıkarılan, kamu gücüyle desteklenen, muhatabına genel olarak nasıl davranması yahut nasıl davranmaması gerektiğini gösteren ve bunun için ilgili bütün olasılıkları yürürlükte olan normlarla düzenleyen normatif bir bilimdir. Hukuk, birey-toplum-devlet ilişkilerinde ortak iyilik ve ortak menfaati gözetir.

TM-3 puan türüyle Hukuk’u tercih edebilirsiniz.

Hazırlık sınıfının zorunlu olmadığı üniversitelerde eğitim süresi 4 senedir.

Kişiliğinize uygun meslek seçimi elbette ki çok önemli ama unutmayın ki birçok kişilik özelliği sonradan da geliştirilebilir. Bu yüzden “Ben nasıl bir insanım?” demekten çok, “Bunu yapabileceğimi düşünüyor ve istiyor muyum?” diye sormak daha sağlıklı olur.

Bu yüzden sizlere iyi bir hukukçunun geliştirdiği yetenekleri sıralamakta fayda görüyoruz.

1-Analitik düşünme: Düşünceyi parçalara ayırmak ve detayları görmek çok önemli. Bir olaya dair birçok bileşen vardır ve tüm bunları çözümleyebilmek, doğru kararın verilmesini sağlama ihtimalinizi daha da arttırır.

2-Zamanlama: Uluslararası davalardan yerel davalara kadar, mahkemeye geç kalınca değil, mahkemeye ulaşması gereken bir kağıdı geç ulaştırdığınız takdirde haklı olsanız bile çok aksi yönde hükümler verilebilir. Zamanlama avukatlar için ölümcül bir detay. Ayrıca bazı hukuk bürolarında telefon ya da belge beklerken diğer ülkeyle zamanlama farkından dolayı geceyi büroda geçirmek gerekebiliyor.

3-Geç bunalma kapasitesi: Elinizden geldiği kadar bilgi toplamak, bir davanın olabildiğince fazla boyutunu inceleyebilmek için çalışmaktan ve arama isteğinizden vazgeçene kadar oldukça uzun bir süre geçmeli. Sabırlı olmalısınız.

4-Dayanıklı duygudurum: Müvekkiliniz için oldukça fazla önem arz eden durumlar, işvereninizin sizden beklediği dava başarısı ile üzerinizde oluşan baskı gibi belli psikolojik mücadelelere hazır olmalı, itidalinizi korumaya özen göstermelisiniz.

5-Sosyal beceriler: Çözmekle yükümlü olacağınız birçok problem insan davranışlarından kaynaklı olacağı için insanları ve doğalarını anlama becerisine sahip olmanız gerekiyor. İş süreciniz boyunca çok farklı sorunların arkasında çok farklı kişiliklerle karşılaşacaksınız; onları onlar kadar iyi anlayabilmeli ve iletişim kurabilmelisiniz.

1-Gerçekten çok okumalısınız.
Derste iki makale ödeviniz varsa 2 makale de siz okumadıkça o kadar da kaliteli bir öğrenim süreci geçirmezsiniz. Her sosyal bilimci zaten çok fazla okur, okudukça bölümünüze olan tanışıklığınız ve derinliğiniz artar. Hukuğa dair küçük ayrıntı ise şu şekilde: Bazı resmi metinler( mahkeme kararları gibi) 40-50, belki 100-200 sayfa sürer ve bunlar üzerine çalışırken, evet, nispeten daha fazla okursunuz.

2-Planlı çalışmalısınız.
Her bölümde olduğu gibi hukukta da çalışırken kendinizi iyi takip etmelisiniz. Sınavlar yaklaştığında diğer bölümlere göre hem ders sayınız hem de okuma yükünüz nispeten fazla olacağından gevşeme göstermemek için ekstra dikkatli olun.

3-Hukuk ağır bir bölümdür, istemezseniz okuyamazsınız.
Yüzde yüz emin olmanızı elbetteki beklemiyoruz. Ancak motivasyonunuz düştükçe, çalışma azminiz de düşecektir ve sayfalarca okumanın arasında sizi ayakta tutacak tek şeyde hukuk tutkunuz ve bölüme olan adanmışlığınız. Anayasa okurken heyecanlanmanız değil tabi ki kriter, ancak bölümünüz konusunda idealist olmakta fayda var. İleride ilgilenmek istediğiniz bir grup insan( örn. çocuklar, mülteciler, yaşlılar) yahut hukuki olarak eksiklik olduğunu düşündüğünüz bir alan(çevre hukuku, rekabet hukuku vs.) ya da gelişen dünya ile ortaya çıkan yeni alanlar(entellektüel mülkiyet hukuku, uzay hukuku vs.) gibi yarı hayal-yarı planlar geliştirmek sizi bölümünüze bağlar. O yüzden aklınızda olsun: Hukuk kesinlikle istemeden okunacak bir bölüm değil.
Ve küçük bir tavsiye daha: Önemli olan bölümü okurken mutlu olmanız değil, bölümden sonra yatırım yaptığınız hayatın sizi mutlu edecek olmasıdır.